Tukkilaiset.fi on tukkilaisperinteestä kertova infosivusto. Sivustolta löydät tietoa niin tukkilaisperinteen historiasta kuin nykyisestäkin toiminnasta.

Tukkilaismestaruuskilpailut 1949 -

Vuosi Paikka   Tukkilaismaraton Koskenlasku
         
2017 Juoksenki 1. Juha Julkunen Juha Julkunen
  Kattilakoski 2. Pauli Ylitalo Jaakko Saaristo
    3. Jaakko Saaristo Tommi Anttonen
         
2016 Laukaa 1. Juha Julkunen Juha Julkunen
  Kuusaankoski 2. Jori Mikkonen Pauli Ylitalo
    3. Toni Mikkonen Jori Mikkonen
         
2015 Laukaa 1. Juha Julkunen Juha Julkunen
  Juoksenki 2. Jori Mikkonen Pauli Ylitalo
  Kattilakoski 3. Pauli Ylitalo Jaakko Saaristo
         
2014 Kuusamo 1. Juha Julkunen Juha Julkunen
  Käylänkoski 2. Jori Mikkonen Jaakko Saaristo
    3. Pauli Ylitalo Pauli Ylitalo
         
2013 Imatra 1. Jori Mikkonen Jori Mikkonen
  Tainionkoski 2. Jaakko Saaristo Toni Mikkonen
    3. Pauli Ylitalo Pauli Ylitalo
         
2012 Evijärvi 1. Juha Julkunen Pekka Nyman
  Lieksa 2. Jori Mikkonen Pauli Ylitalo
  Siikakoski 3. Toni Mikkonen Jaakko Saaristo
         
2011 Ii, Raasakkakoski 1. Juha Julkunen Juha Julkunen
  Kuusamo 2. Jori Mikkonen Jori Mikkonen
  Käylänkoski 3. Toni Mikkonen Pauli Ylitalo
         
2010 Inari 1. Juha Julkunen Juha Julkunen
  Juutuankoski 2. Pauli Ylitalo Pauli Ylitalo
    3. Pekka Nyman Pekka Nyman
         
2009 Alaveteli 1. Juha Julkunen Juha Julkunen
  Kuusamo 2. Pauli Ylitalo Jori Mikkonen
  Käylänkoski 3. Jori Mikkonen Toni Mikkonen
         
2008 Ii 1. Juha Julkunen Juha Julkunen
  Kuusamo 2. Pauli Ylitalo Jori Mikkonen
  Käylänkoski 3. Jaakko Saaristo Pauli Ylitalo
         
2007 Kuusamo 1. Juha Julkunen Juha Julkunen
  Käylänkoski 2. Jori Mikkonen Pekka Nyman
    3. Pauli Ylitalo Pauli Ylitalo
         
2006 Ii 1. Juha Julkunen Juha Julkunen
  Raasakkakoski 2. Pauli Ylitalo Pekka Nyman
    3. Jaakko Saaristo Jaakko Saaristo
         
2005 Lusto 1. Juha Julkunen Juha Julkunen
  Kuhmo 2. Pauli Ylitalo Jaakko Saaristo
  Lentuankoski 3. Jaakko Saaristo Jori Mikkonen
         
2004 Ii 1. Juha Julkunen Pauli Ylitalo
  Raasakkakoski 2. Pauli Ylitalo Pekka Nyman
    3. Pekka Nyman Juha Julkunen
         
2003 Evijärvi 1. Juha Julkunen Pauli Ylitalo
  Kuhmo 2. Pauli Ylitalo Pekka Nyman
  Lentuankoski 3. Jaakko Saaristo Jaakko Saaristo
         
2002 Savukoski 1. Juha Julkunen Pekka Nyman
  Kuusamo 2. Jaakko Saaristo Juha Julkunen
  Käylänkoski 3. Pauli Ylitalo Pauli Ylitalo
         
2001 Maaninka 1. Juha Julkunen Pekka Nyman
  Viannankoski 2. Pekka Nyman Juha Julkunen
    3. Pauli Ylitalo Pauli Ylitalo
         
2000 Lieksa 1. Juha Julkunen Pekka Nyman
  Lieksankoski 2. Pauli Ylitalo Pauli Ylitalo
    3. Jaakko Saaristo Jaakko Saaristo
         
1999 Kuhmo 1. Juha Julkunen Juha Julkunen
  Pajakkakoski 2. Jaakko Saaristo Pekka Nyman
    3. Pauli Ylitalo Pauli Ylitalo
         
1998 Nakkila 1. Juha Julkunen Juha Julkunen
  Arantilankoski 2. Jaakko Saaristo Pauli Ylitalo
    3. Juha Hannula Hannu Kettunen
         
1997 Ruovesi 1. Juha Julkunen Juha Julkunen
  Murole 2. Pauli Ylitalo Pekka Nyman
    3. Hannu Kettunen Jaakko Saaristo
         
1996 Heinävesi 1. Juha Julkunen Juha Julkunen
  Karvion koski 2. Pauli Ylitalo Pekka Nyman
    3. Juha Hannula Jaakko Saaristo
         
1995 Kuusamo 1. Juha Julkunen Juha Julkunen
  Käylänkoski 2. Pauli Ylitalo Jaakko Saaristo
    3. Juha Hannula Pekka Nyman
         
1994 Lieksa  1. Juha Julkunen Juha Julkunen
  Lieksanjoki 2. Pauli Ylitalo Jaakko Saaristo
    3. Juha Hannula Pauli Ylitalo
         
1993 Savukoski 1. Juha Julkunen Pekka Nyman
  Savukoski 2. Pauli Ylitalo Juha Julkunen
    3. Ilkka Hannila Pauli Ylitalo
         
1992 Kuusamo 1. Juha Julkunen Juha Julkunen
  Käylänkoski 2. Pauli Ylitalo Pekka Nyman
    3. Jaakko Saaristo Jaakko Saaristo
         
1991 Savukoski 1. Juha Julkunen Pauli Ylitalo
  Savukoski 2. Jaakko Saaristo Jaakko Saaristo
    3. Pauli Ylitalo Juha Julkunen
         
1990 Kannus 1. Juha Julkunen Timo Uusiportimo
  Niskakoski 2. Pekka Nyman Pekka Nyman
    3. Pauli Ylitalo Pauli Ylitalo
         
1989 Kuhmo 1. Pekka Nyman Pauli Ylitalo
  Pajakkakoski 2. Jaakko Saaristo Matti Koukkula
    3. Pauli Ylitalo Timo Uusiportimo
         
1988 Simo 1. Pauli Ylitalo Pekka Nyman
  Hamarinkoski 2. Pekka Nyman Matti Koukkula
    3. Jaakko Saaristo Jaakko Saaristo
         
1987 Sodankylä 1. Pekka Nyman Pauli Ylitalo
  Porttikoski 2. Pauli Ylitalo Pekka Nyman
    3. Jaakko Saaristo Matti Koukkula
         
1986 Lieksa 1. Pekka Nyman Pekka Nyman
  Lieksanjoki 2. Jaakko Saaristo Timo Uusiportimo
    3. Pauli Ylitalo Jaakko Saaristo
         
1985 Sodankylä 1. Pekka Nyman Pauli Ylitalo
  Porttikoski 2. Pauli Ylitalo Matti Koukkula
    3. Jaakko Saaristo Pekka Nyman
         
1984 Mäntyharju 1. Pekka Nyman Matti Koukkula
  Kaivannonkoski 2. Pauli Ylitalo Pauli Ylitalo
    3. Jaakko Saaristo Kari Uusiportimo
         
1983 Sodankylä 1. Pekka Nyman Pekka Nyman
  Porttikoski 2. Pauli Ylitalo Pauli Ylitalo
    3. Kaarlo Julkunen Kaarlo Julkunen
         
1982 Lieksa 1. Pekka Nyman Pauli Ylitalo
  Lieksanjoki 2. Pauli Ylitalo Kaarlo Julkunen
    3. Jaakko Saaristo Kari Uusiportimo
         
1981 Mäntyharju 1. Pauli Ylitalo Teuvo Pääkkö
  Kaivannonkoski 2. Pekka Nyman Kaarlo Julkunen
    3. Kari Uusiportimo Kari Uusiportimo
         
1980 Sodankylä 1. Pekka Nyman Pekka Nyman
  Porttikoski 2. Kaarlo Julkunen Pauli Ylitalo
    3. Kari Uusiportimo Kari Uusiportimo
         
1979 Joensuu 1. Pekka Nyman Kaarlo Julkunen
  Itäkoski 2. Kaarlo Julkunen Pekka Nyman
    3. Pauli Ylitalo Vertti Leinonen
         
1978 Mäntyharju 1. Pekka Nyman Pekka Nyman
  Kaivannonkoski 2. Kaarlo Julkunen Lauri Leinonen
    3. Tauno Tuhkanen Vertti Leinonen
         
1977 Pudasjärvi 1. Pekka Nyman Pekka Nyman
  Kurenkoski 2. Kari Uusiportimo Onni Tuhkanen
    3. Kaarlo Julkunen Ossi Valkama
         
1976 Lieksa 1. Pekka Nyman Pekka Nyman
  Lieksanjoki 2. Lauri Leinonen Kari Uusiportimo
    3. Tauno Tuhkanen Erkki Torvinen
         
1975 Lieksa 1. Pekka Nyman Pekka Nyman
  Sodankylä 2. Kari Uusiportimo Erkki Torvinen
  PorttiKoski 3. Erkki Torvinen Lauri Leinonen
         
1974 Pudasjärvi 1. Pekka Nyman Pekka Nyman
  Kurenkoski 2 Kari Uusiportimo Lauri Leinonen
    3. Vertti Leinonen Ossi Valkama
         
1973 Lieksa 1. Martti Eronen Lauri Leinonen
  Lieksanjoki 2. Lauri Leinonen Martti Eronen
    3. Vertti Leinonen Ossi Valkama
         
1972 Viitasaari 1. Martti Eronen Koskenlaskua 
  Keihärinkoski 2. Tauno Tuhkanen ei järjestetty
    3. Lauri Leinonen  
         
Vuosi Paikka   Yleismestari Koskenlasku
         
1971 Pudasjärvi 1. Lauri Leinonen Lauri Leinonen
  Kurenkoski 2. Tauno Tuhkanen Martti Mäkinen
    3. Vertti Leinonen Pekka Nyman
         
1970 Virrat 1. Lauri Leinonen Aaro Kivelä
  Herraskoski 2. Martti Mäkinen Kaarlo Julkunen
    3. Aaro Kivelä Lauri Leinonen
         
1969 Sodankylä 1. Lauri Leinonen Lauri Leinonen
  Porttikoski 2. Pauli Yliaska Pauli Yliaska
    3. Martti Mäkinen Pekka Nyman
         
1968 Lieksa 1. Vertti Leinonen Vertti Leinonen
  Lieksanjoki 2. Tauno Tuhkanen Toivo Mikkonen
    3. Lauri Leinonen Martti Eronen
         
1967 Ei mestaruuskisoja      
         
1966 Mäntyharju 1. Lauri Leinonen Vertti Leinonen
  Kaivannonkoski 2. Vertti Leinonen Lauri Leinonen
    3. Martti Mäkinen Martti Hamari
         
1965 Tornio 1. Martti Hamari Martti Hamari
  Kukkolankoski 2. Kalle Julkunen Vertti Leinonen
    3. Vertti Leinonen Kalle Julkunen
         
1964 Kuhmo 1. Vertti Leinonen Vertti Leinonen
  Pajakkakoski 2. Pauli Yliaska Paavo Ylipahkala
    3. Lauri Leinonen Lauri Leinonen
         
1963 Viitasaari 1. Vertti Leinonen Vertti Leinonen
  Keihärinkoski 2. Paavo Ylipahkala  
    3. Pauli Yliaska  
         
1962 Varkaus 1. Teuvo Honkanen Pauli Yliaska
  Kämärin vesialue 2.   Ossi Valkama
    3.   Onni Valkama
         
1961 Ii 1. Pauli Yliaska Pauli Yliaska
  Raasakkakoski 2. Lauri Leinonen Vertti Leinonen
    3. Urho Paaso Lauri Leinonen
         
1960 Rovaniemi 1. Pauli Yliaska Vertti Leinonen
  Ounaskoski 2. Teuvo Honkanen Pauli Yliaska
    3. Lauri Leinonen Teuvo Honkanen
         
1959 Juankoski 1. Teuvo Honkanen Vertti Leinonen
  Virraskoski 2. Aaro Kivelä Lauri Haapaniemi
    3. Vertti Leinonen Aaro Kivelä
         
1958 Suomussalmi 1. Vertti Leinonen Vertti Leinonen
  Ämmälänkoski 2. Lauri Haapaniemi Urho Paaso
    3. Martti Mäkinen Lauri Haapaniemi
         
1957 Ii 1. Lauri Haapaniemi Ilkka Piri
  Raasakkakoski 2. Arvi Uusiportimo Lauri Haapaniemi
    3. Vertti Leinonen Kauko Kuula
         
1956 Iitti 1. Taisto Palomäki Kauko Kuula
  Vuolenkoski 2. Pentti Kniivilä Lauri Haapaniemi
    3. Lauri Haapaniemi Pentti Kniivilä
         
1955 Rovaniemi 1. Lauri Haapaniemi Pentti Kniivilä
  Ounaskoski 2. Arvi Uusiportimo Lauri Haapaniemi
    3. Kaarlo Kaihua ja Pentti Kniivilä Kaarlo Kaihua
         
1954 Juankoski 1. Pentti Kniivilä Lauri Haapaniemi
  Virraskoski 2. Lauri Haapaniemi Pentti Kniivilä
    3. Heikki Ervasti Antti Toivonen
         
1953 Iijoki 1. Lauri Haapaniemi Lauri Haapaniemi
  Raasakkakoski 2. Ilkka Piri Pentti Kniivilä
    3. Pentti Kniivilä Ilkka Piri
         
1952 Iitti 1. Pentti Kniivilä Pentti Kniivilä
  Vuolenkoski 2. Niilo Kainulainen Ilkka Piri
    3. Väinö Hyvönen A Ervasti
         
1951 Vaajakoski 1.p 1. Taisto Palomäki Pentti Kniivilä
  Kuusankoski 2.p 2. Niilo Kainulainen Niilo Kainulainen
    3. Väinö Hyvönen Taisto Palomäki
         
1950 Rovaniemi 1. Niilo Kainulainen Ilmari Hänninen
  Ounaskoski 2. (ainoa, joka osallistui  Pentti Kniivilä
    3. väh. kolmeen lajiin) J Hyvönen
         
1949 Kuhmo 1. Mestaruuksia ei Ilmari Hänninen
  Pajakkakoski 2. todennäköisesti jaettu O Alaoja
    3.   J Lehikoinen